Молитвы ко Пресвятой Богородице на каждый день седмицы (прп. Нила Сорского)

МОЛИТВА В СУББОТУ.
 
Радуйся, Дево Богородице, Предстательство и пристанище убогия души моея, Надеждо сладкая спасения моего. Радуйся, всех Зиждителя во Твоих ложеснах носившая. Радуйся, Бога плотию рождшая, миру же Спасителя. Радуйся, в рождестве девство нетленно сохранившая.
 
Радуйся, от волхвов дары приемшая, и поклонение их от Тебе рождшемуся видевшая, и пастырей Преславная о Нем словеса слышавшая. Радуйся, Отрока Иисуса, Сына Твоего и Бога во славе посреде законоучителей обретшая радостно.
 
Радуйся, Болезни лютыя во страдании, крестном распятии и смерти Сына Твоего и Бога во славе Небесней во ученики Его видевшая. Радуйся, от Него низпосланнаго Духа Святаго, в горнице сионстей в виде огненных языков низшедшаго, со ученики Господними приемшая Радуйся, на земли Ангельски пожившая.
 
Радуйся, чистотою и святынею вся ангельския чины и всех святых лики превзошедшая. Радуйся, возвеличенная пришествием к Тебе Сына Твоего и Бога при успении Твоем. Радуйся, Того святым рукам душу Твою радостно предавшая. Радуйся, Твоим на небеса с телом возшествием славно превознесенная. Радуйся, по преставлении Твоем Боговидцем Апостолом в третий день явльшляся.
 
Радуйся, на небесех от Отца и Сына и Духа Святаго диадемою Вечнаго Царя увенчанная. Радуйся, от всех небесных сил приснопеваемая. Радуйся, близ Престола Пресвятыя Троицы на престоле славы возседящая. Радуйся, Бога и человеков примирения виновнице. Радуйся, небесным и земным господствующая.
 
Радуйся, яко ничтоже невозможно есть Твоему ходатайству. Радуйся, яко вси верно к Тебе притекающие спасаются. Радуйся, яко Тобою скорбящие утешение, болящие исцеление, бедствующие благовременную помощь получают. Молю убо Тя, обрадованная Владычице, потреби вомне печаль греховную, и даждь ми радость спасения, даждь ми слезы утешительныя, умиление всегдашнее, покаяние истинное и исправление совершенное.
 
Не возгнушайся мне, Владычице, но приими мило стивно сия гласы радостныя, мною убогим Тебе приносимыя, и предстань ми в помощь во время безпомощия моего тела в час страшный оный, егда душа моя от окаянного моего тела разлучатися имать: тогда, молю, предстани ми в помощь и избави мя повннаго наказанию вечному, да не явлюся бесом радование, ни пища геене огненней. Ей, Владычице моя, не попусти узрети души моей страшное и грозное прещение и истязание демонское, грешникам уготованное, но предвори и спаси мя раба Твоего в час оный ужасны, да славлю Тя во веки, Едина Надеждо моя и Ходатаице спасения Моего.
 
Аминь
10 июля 2017 Просмотров: 9 713